W przebiegu wielu chorób, szczególnie skórnych występuje słabiej lub silniej wyrażony świąd.
Świąd to subiektywne odczucie wywołujące potrzebę drapania się. Może być ostry i zlokalizowany miejscowo lub uogólniony.
Skóra zwierząt, podobnie jak ludzka, bogata jest w nerwy i receptory czuciowe.
Świąd nie jest chorobą samoistną, należy traktować go jako objaw określonej dolegliwości.
Początkowo drapanie się zwierzęcia może wystąpić nawet pomimo braku widocznych zmian skórnych. Po pewnym czasie, wskutek wielokrotnego powtarzania tej czynności, następuje podrażnienie i zapalenie skóry.
Gdy zwierzak często się drapie, należy przede wszystkim uważnie obejrzeć jego sierść. Częstą dolegliwością zwierząt są ektopasożyty (np.: pchły, wszy, wszoły, kleszcze). W przypadku znalezienia pasożytów, należy udać się do lekarza weterynarii, który zbada zwierzę i zaleci odpowiednie postępowanie lub podejmie leczenie. Pasożyty zewnętrzne mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób.
Jeśli w sierści pupila nie znaleziono żadnych nieproszonych gości, ani też na skórze innych widocznych czynników, które mogłyby powodować drapanie się, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który przeprowadzi dalszą diagnostykę.
Wykrycie przyczyny świądu nie jest łatwe, lecz bardzo istotne dla podjęcia decyzji związanej z wdrożeniem odpowiedniego leczenia.